Quantcast
Channel: AutoBlog
Viewing all 103377 articles
Browse latest View live

Vorsteiner kit za BMW M4

$
0
0

Američki Vorsteiner je objavio nekoliko rendera sa kojima je najavio svoj budući stajling kit namenjen novom BMW-u M4.

Kit je napravljen od ugljeničnih vlakana i podrazumeva novi prednji spojler, pragove, zadnji difuzor i upadljiv spojler na prtljažniku.

Promene obuhvataju i crne prednje "bubrege" i set novih alu točkova.

Ivan Mitić – Autoblog.rs


VIDEO: Vozači Mustanga...

Snimljen Volkswagen Golf Variant GTD

$
0
0

Volkswagen će ponudu karavanskog Golfa Variant obogatiti i GTD verzijom što potvrđuju i nove špijunske slike.

Golf Variant GTD će poput hatchback varijante odlikovati agresivniji body kit, saćasta maska, petokraki alu točkovi, sportski podešeno ogibljenje, sportska sedišta i volan, kao i nove pedale.

Pod haubom će biti 2.0L TDI četvorocilindrični dizelaš sa 135 kW/184KS i 390 Nm.

Golf GTD hatchback sa manuelnim šestostepenim menjačem do 100 km/h ubrzava za 7,5 sekunde, a ovaj karavan bi trebalo da bude nešto sporiji.

Ivan Mitić – Autoblog.rs

Više slika na sajtu Worldcarfans.com

Opel najavljuje novi električni automobil

$
0
0

Nakon što se pre neki dan pojavila vest da će sadašnja Opel Ampera biti ukinuta odmah nakon što Chevrolet predstavi novi Volt, prvi čovek Opela Karl-Thomas Neumann je potvrdio da će ovaj proizvođač za nekoliko godina ponuditi novi model u segmentu električnih vozila.

To je deo Opelovog plana da do 2018. godine lansira ukupno 27 novih modela. Treba napomenuti da će novi model biti u potpunosti električno vozilo za razliku od Ampere koja ima i mali benzinac za produženje dometa.

To bi moglo da znači da će Opel ponuditi svoju verziju budućeg GM-ovog električnog vozila (očekuje se 2016. godine) koje će imati autonomiju veću od 200 milja (322 km).

Ivan Mitić – Autoblog.rs

Auto Bild video: Za volanom Corvette C7

Peugeot 608: novi renderi

$
0
0

Francuski mediji su objavili nove rendere budućeg Peugeotovog modela 608 koji će se sem kao sedan nuditi i u karavan verziji.

Za 608-icu su pojedini izvori još ranije između ostalog najavili da će imati i 4-zonski klima uređaj, multimedia sistem sa ekranom osetljivim na dodir, Head-up displej i sistem za prepoznavanaje saobraćajnih znakova.

Ranije su se od motora pominjali benzinci sa snagom do 240KS i dizelaši do 200KS, a kasnije se može očekekivati i verzija sa hibridnim pogonom.

Prodaja Peugeota 608 treba da počne tokom 2017. godine, a na više informacija moraćemo još da sačekamo.

Ivan Mitić – Autoblog.rs

Renderi: Auto Journal

Ant-Kahn najavio svoje modele (dopunjeno)

$
0
0

Kompanija koju su osnovali Afzal Kahn i Ant Anstead uskoro će lansirati svoj prvi model.

Osnivač firme Kahn Design, Afzal Kahn i osnivač Evante, Ant Anstead, udružili su snage i lansirali zajendički brend Ant-Kahn. Radi se o firmi koja će uz pomoć modernih tehnologija proizvodnje proizvoditi posebno atraktivna vozila pridavajući veliku pažnju detaljima, što je karakteristika koje se pripisuje tradicionalnom načinu proizvodnje.

Ant-Kahn već radi na čitavom nizu projekata, a prvi model koji će ugledati svetlost dana biće tzv. 'Flying Huntsman' (sa 6,2 litarskim LS3 motorom sa 550 konja), automobil koji opisuju kao reinterpretaciju klasičnog Land Rover Defendera.

Kasnije će mu se pridružiti restilizovani Aston Martin WB 12 (sa V12 motorom) i retro modelom Evanta Barchetta inspirisana Jaguar D-Type-om (sa V8 motorom i 450 KS) koji će biti proizveden u seriji od samo 20 komada.

Tekst: Mojauto.net 

Foto: Ant-Kahn

Nissan Note Nismo

$
0
0

Nissan će u Japanu od jeseni početi da prodaje sportsku, Nismo verziju modela Note koji se odlikuje atraktivnijim izgledom, većim točkovima i sportskim enterijerom.

U ponudi će biti dve verzije, i to Note Nismo i Note Nismo S. Obe verzije su dobile izmenjeni eksterijer (novi prednji branik sa spojlerom, pragovi, zadnji branik sa difuzorom, zadnji krovni spojler, Nismo maska, crveni elementi), set novih alu točkova, sportske opruge, hromiranu izduvnu cev, kao i dorađeni enterijer (sportska dvobojna Recaro sedišta, trokraki kožni volan, sportske pedale, crveni detalji...).

Kupci će moći da biraju između CVT transmisije i manuelnog menjača (ovaj potonji samo u Note Nismo S varijanti).

Ivan Mitić – Autoblog.rs


Na prodaju 1990 Toyota Supra sa samo 150 pređenih km

$
0
0

Ako ste ljubitelj japanskih sportskih automobila onda će vas ovaj oglas iz Kanade verovatno veoma zanimati.

Naime, prodavac Toyote iz Kalgarija u Kanadi na prodaju nudi Supru iz 1990. godine koja je prešla samo 92 milje (oko 150 km).

Automobil je u savršenom stanju, ali je "savršena" i cena koja iznosi 69.998 kanadskih dolara (48.500 evra).

Ivan Mitić – Autoblog.rs

Ovako bi trebalo da izgleda novi Smart ForTwo Cabrio

$
0
0

U Smartu su nedavno potvrdili da neće biti naslednika nekadašnjeg Smarta Roadster, ali su najavili da se novi ForTwo uskoro pojaviti u Cabrio izdanju.

Kako bi trebalo da izgleda novi ForTwo Cabrio pokazuju ovi renderi, a što se palete motora tiče možemo očekivati iste agregate kao i kod standardnog ForTwo modela. To podrazumeva 1,0 litarski atmosferski trocilindraš u verzijama sa 60KS i 71KS, kao i 0,9 litarski turbo sa 90KS/135 Nm.

Kasnije će se u gami naćii Brabus verzija sa "više od 74 kW/100KS" (neke informacije kažu da se radi o 120KS), dok se krajem 2015. ili početkom 2016. može očekivati i električna verzija.

Ivan Mitić – Autoblog.rs

Renderi: Theophiluschin.com

Istorija: Lancia Delta

$
0
0

Preuzeto sa: BrzaBrzina.com

Omiljen od strane publike, omražen od strane konkurencije, ali i dalje jedan od najpoštovanijih modela automobila našeg doba

Poštovani čitaoče, pred tobom se nalazi priča o jednom sasvim običnom automobilu i njegovom nestašnom blizancu. Ovo je priča o pitomoj Lancii Delti i divljoj Lancii Delti Integrale, njihovim usponima i padovima, kao i sitnim stvarima koje su učinile ovaj automobil legendarnim.

Lancia je automobilska marka sa dugom tradicijom proizvodnje automobila sa diskretnom notom luksuza. Sve do preuzimanja od strane Fiata, Lancia je uživala dobru reputaciju, a njeni modeli su bili poznati širom sveta. Period od 1969 do 1979 godine predstavlja verovatno jedan od najtežih u istoriji Lancie. Stratos, Gamma i Beta, poslednji predstavnici jednog perioda, su imali pristojan izgled i perfomanse, ali su bili daleko od savršenih. Loš kvalitet izrade, niska pouzdanost, slaba do nikakva antikorozivna zaštita (čuveni ruski čelik) i loša servisna podrška su doveli do dramatičnog pada prodaje. Neko vreme se čak govorilo da će Lancia zbog svih problema prestati da postoji.

Srećom, to se nije desilo. Rad na potpuno novom modelu, kodne oznake (Progetto-projekat) 831, je započeo davne 1975 godine. Lepršave linije prethodnih modela Lancie su ustupile mesto daleko konzevativnijim, a Giorgetto Giugiaro je na osnovi modela Fiat Ritmo stvorio model sa dizajnerskim karatkeristima sličnim onim viđenim na Volkswagenovim modelima Golf i Scirocco. Prve skice su pokazale široku i strogo uglastu karoseriju (3,895 x 1,621 x 1,364 mm), sa više unutrašnjeg prostora od Golfa. Zanimljiv detalj, danas veoma rasprostranjen, je prvi put primenjen na jednoj Lancii. Delta je od samog početka bila zamišljena sa branicima integrisanim u karoseriju, u boji vozila. Prvobitno rešenje zadnje svetlosne grupe je podrazumevalo horizontalan položaj (kao kod Scirocca), ali se zbog praktičnosti i povećanja otvora prtljažnika ipak primenilo originalnije rešenje sa vertikalnim svetlima. Testiranje prototipova na raznim stazama je rađeno u turama od po 10,000 kilometara, a same ture su bile podeljene na zasebne etape i to: 3,800 km na zemljanim putevima, 2,800 km na kaldrmi, dok je ostatak bio bio predviđen za asfaltne puteve.

Intenzivnim testovima su bili obuhvaćeni sistemi za grejanje i ventilaciju, kako bi se Delta ponudila kupcima u što više klimatskih područja. Karoserija je zbog veličine i izgleda zahtevala čvrstu kontrukciju, što je značilo da će se prilikom sklapanja delovi spojiti u 4,247 tačaka zavarivanja i fiksiranja, čak 1,000 više od Ritma. Mekši i bezbedniji materijali u unutrašnjosti su omogućili izradu kompleksnijih oblika, a naglasak je posebno stavljen na prvorazrednu udobnost u vožnji. Godina 1979. Šah Reza Pahlavi je svrgnut sa vlasti, Sovjetski Savez vrši invaziju na Avganistan, Lancia Delta je premijerno prikazana na salonu automobila u Frankfurtu. Reakcije specijalizovanih novinara su bile povoljne, a rezultat rada celog tima na projektu Delta je nagrađen u vidu titule Automobil godine 1980, ispred Opel Kadetta i Peugeota 505.

Na početku prodaje Lancia je kupcima ponudila benzince u dve verzije. Slabiji motor je imao 1.3L i 75 ks, snaga se na prednje točkove prenosila preko četvorostepenog manuelnog menjača, a kupcima je uz doplatu na raspolaganju bio i menjač sa pet stepeni prenosa. Snažniji benzinac od 1.5L i 85 ks je pokretao luksuzije opremljenu Deltu. Nastavak proizvodnje donosi zanimljive novitete po pitanju pogona. Javnosti su predstavljene LX (luksuzna) i GT (sportska) verzije opremljene benzincem od 1.6L sa 105 ks, poreklom iz modela Fiat Ritmo 105TC. Evolucija ovog motora je u GT ie verziji donela blago povećanje snage, na 108 ks, a kasnija Kat verzija je snagu skinula na 90 ks. Sledeći veliki korak je bio Salon automobila u Torinu 1982 godine, gde je Lancia prvi put pokazala pravac u kome će se kretati Delta narednih deset godina. Posetiocima je prikazana Turbo 4x4 verzija, sa motorom od 130 ks. Bilo je potrebno još godinu dana da se sajamska verzija uvrsti u zvaničnu ponudu pod imenom Delta HF Turbo, doduše bez integralnog pogona.

Garrett T3 turbo punjač je omogućio ovoj verziji maksimalnu brzinu od 190 km/h, a vlasniku ovog modela startnu prednost na svakom semaforu. Od kraja 1982 pa sve do 1989 godine Lancia, na osnovi modela Delta, proizvodi klasičan trozapreminski sedan pod imenom Prisma. Sedan možda nije imao značajnu istorijsku ulogu, ali je sa 317,378 proizvedenih primeraka u dobroj meri pomogao poslovanje Lancie. Jedinstvena Prisma je svojevremeno izrađena za vlasnika Fiata, Giovannija Agnellija, a radi se o modelu 2.0 turbo 8v integrale, sa kompletno kožnim enterijerom, elektropodizačima svih stakala i klima uređajem. Avvocato Agnelli je ovaj automobil koristio sve do 1988 godine, kada je stigla zamena u vidu modela Thema. Sve do sredine 1980tih nije bilo većih promena na karoseriji Delte. U ponudu je uvršten automatski menjač, a 1985 godine u ograničenoj seriji od samo 200 primeraka se pojavila S4 verzija. U želji da ispuni standarde za učestvovanje u Grupi B, Svetskog reli šampionata, Lancia je proizvela manju seriju drumskih legalnih sportista.

Delta S4 Stradale je sa dotadašnjim modelom delila samo izgled, sve ostalo uključujući i motor, je bilo specijalno izrađeno. Motor smešten pozadi je iz 1.8L razvijao 250 ks, znatno manje nego reli verzija sa početnih 400 ks. Samo mesec dana nakon što je dobila odobrenje za takmičenje, Lancia Delta S4 osvaja prva dva mesta na RAC reliju. Prvo veće ulepšavanje Delta doživljava 1986 godine. Primetne su bile određene izmene na karoseriji, naročito u predelu branika, dok je unutrašnjost sa redizajniranom instrument tablom postala prijatnija. Benzinci od 1.3L i 1.5L su opremljeni novim karburatorima, verzija 1600 GT ie dobija sistem za ubrizgavanje goriva i elektronsko paljenje, a u ponudu se ubacuje turbodizel motor – 1.9L i 80 ks. Verzija HF Turbo takođe dobija sistem za ubrizgavanje goriva, a snaga motora se povećava na 140 ks. Samo za tržište Grčke je u ponudu uvršten benzinac od 1.1L i 64 ks. Najznačajniji novitet za 1987 godinu je predstavljanje HF 4WD verzije Delte, pokretane dvolitarskim motorom sa 165 ks.

Verzija sa integralnim pogonom je dobila duple okrugle farove, koji će kasnije postati zaštitni znak svih verzija sa ovim sistemom raspodele snage na točkove. Srce Deltinog integralnog pogona čine tri diferencijala, a snaga se između osovina raspodeljuje u odnosu 56:44, preko centralnog Ferguson viskoznog kvačila. Prava snaga se krije na zadnjoj osovini, u Torsen diferencijalu, koji raspodeljuje obrtni moment između zadnjih točkova, prema stanju puta i mogućnosti prijanjanja točkova. Naredne godine se umesto 4WD verzije u prodaju pušta Delta Integrale 8v, sa 185 ks i 304 Nm obrtnog momenta. Automobil je opremljen novim turbo punjačem sa interkulerom, kvačilom sa modela Thema 8.32, montirane su jače opruge i amortizeri, a pneumatici su porasli za jedan broj - 195/55 VR 15. Razvoj Delte Integrale se polako ubrzava. Godine 1989 na Salonu automobila u Ženevi, se pojavljuje 200 ks jaka 16V verzija, koja u ponudi zamenjuje slabiju. Perfomanse su postale nešto impresivnije – maksimalna brzina od 220 km/h i ubrzanje od 0–100 km/h za 5.5 sekundi.

Vizuelno se ističu blago uzvišenje na poklopcu motora i širi lukovi oko točkova, dok je sa mehaničke strane prvi put ugrađen ABS. Raspodela pogona je promenjenja, tako da je odnos između osovina 47:53. Ovakvo rešenje je učinilo Deltu življom i nešto komplikovanijom za vožnju i pored mase od 1,240 kg. Tek je 1991 godine ponuda verzija Delte ponovo osvežena. U prodaji su ostali benzinac od 1.3L i 1.5L, u standardnoj u luksuznijoj verziji, u "sportistu" od 1.6L u GT se ugrađuje katalizator i snaga mu se smanjuje sa 108 ks na 90 ks, kao i u HF Turbo verziju, tako da umesto 140 ks, sada ima 132 ks. Poslednji primerci Delte sa pogonom na dva točka su sišli sa proizvodnih traka 1993 godine, dok je samo godinu dana kasnije definitivno stavljena tačka na proizvodnju Delte sa pogonom na svim točkovima. Oktobar 1991 godine, premijera prve Delte HF Integrale Evolution. Fantastičnog izgleda sa ujednačenim duplim okruglim farovima, još većom grbom i prorezima na haubi, širim lukovima oko točkova, većim branicima i nižim pragovima. Ovo su bili poslednji automobili iz Evo I serije potrebni za homologaciju za takmičenje u Svetskom reli šampionatu.

Kasnija verzija sa katalizatorom nikada nije učestvovala na trkama. Alcantara na anatomski oblikovanim Recaro sedištima je predstavljala standardnu opremu, dok su koža u enterijeru i klima uređaj, kao kod rasnog sportskog automobila, bili dostupni samo uz doplatu. Lancia Delta HF Integrale 16v Evoluzione II iz 1993 godine je poslednje izdanje legendarnog automobila, ako ne računamo specijalne verzije. Dvolitarski motor je u skladu sa ekološkim zahtevima opremljen katalizatorom, multipoint ubrizgavanjem i novom Garrett turbinom. 215 ks i 314 Nm obrtnog momenta su za početak 1990tih godina prošlog veka već predstavljali redovnu pojavu, ali je atraktivan spoljašnji izgled, naglašen zanimljivim felnama i pneumaticima dimenzija 205/45 ZR 16, ipak uspeo da privuče kupce. Druga evolucija Delte Integrale se nije proizvodila u pogonima Lancie, već je taj zadatak preuzela Maggiora. Karoserije su nakon sklapanja poslate u pogone Bertonea, gde se vršilo farbanje i konačno montiranje komponenti.

Delta je mnogim ljubiteljima automobilizma poznata po specijalnim izdanjima, koje danas dostižu veoma interesantne cene – čak i do 200,000 evra. Od izuzetno retkih treba spomenuti i Delta Evoluzione - Rosso Monza, Rosso Winner, Bianca, Nera, Blu Madras, Blu Lord, Verde Derby, Gialla Ferrari, Blu Zeland i Viola primerke. Jedinstvena Delta Integrale Cabrio, koja je svojevremeno izrađena za Giovannija Agnellija, se trenutno nalazi u Nacionalnom muzeju automobila u Torinu. U periodu od 1979-1993 godine je proizvedeno ukupno 483,162 Delti, od čega je oko 45,000 u verzijama 4WD – Integrale – Evoluzione. Pre samog kraja proizvodnje, holandski zaljubljenik u klasične automobile, Paul Koot, u saradnji sa dizajnerskom kućom Zagato i Lanciom je planirao da na osnovi Delte Integrale izradi 500 primeraka kupea, pod imenom Hyena. Prvobitna ideja je bila da se celokupna proizvodnja obavi u pogonima Lancie, ali je italijanski proizvođač u poslednjem trenutku odustao, dok je Fiat kao vlasnik Lancie odbio svaku dalju asistenciju na projektu.

Samo 24 primerka su došla do kupaca spremnih da plate visokih 75,000 dolara. Delta Integrale je u ogoljenom stanju transportovana u Holandiju, gde se vršilo spajanje sa karoserijom od kompozita. Konačni rezultat rada je bio automobil 200 kg lakši od modela na kome se bazirao, ali i snažniji. Uz manje modifikacije motor je postizao 250 ks, dok je ubrzanje do 100 km/h iznosilo oko pet sekundi, uz maksimalnu brzinu od 230 km/h. Najveći broj proizvedenih Hyena je, pomalo neverovatno, završio u rukama japanskih kolekcionara automobila. Saradnja Saab-a i Lancie je početkom 1980tih godina prošlog veka na tržište Norveške, Švedske, Danske, Finske i Islanda izbacila model Saab-Lancia 600.Švedski proizvođač je bio u dobrim odnosima sa Fiatom i kroz njegovu prodajnu mrežu su prodavani neki italijanski modeli, kao što je Lancia A112, tj. Autobianchi. Saradnja na modelu 600 je započela već u maju 1980 godine, a Saab 600 je kupcima nuđen kao zamena za stari Saab 96.

U ponudi se nalazio samo motor od 1.5L sa 85 ks, a kupcima su nuđena dva paketa opreme. Dovoljno je reći da se cela odiseja sa italijanom u Skandinaviji završila fijaskom. Automobil je bio u prodaji samo do 1982 godine, kada se na veliko zadovoljsto tvrdokornih ljubitelja Saab-a povlači iz prodaje. Razlozi za neuspeh su mnogobrojni, počevši od cene koja je bila samo za nijansu manja od Saab-a 99. Kvalitet izrade nije bio na očekivanom nivou, zbog čega su mnogi primerci sa metalik farbom počeli da se ljušte već nakon godinu dana. Najveći problem sa motorom je zapravo bio sasvim banalan. Da bi prilagodili vozilo hladnijim uslovima vožnje na severu, Saab-ovi inženjeri su podigli temperaturu termostata sa 82 na 92 ºC. Ironijom sudbine leto 1980 godine je bilo najtoplije do tada, što je prouzrokovalo da se motori pregrevaju. Sledeće godine je problem rešen, podešavanjem na 82 ºC za leto i 87 ºC za zimu, ali je tada već bilo kasno za bilo kakve promene. Kasnija saradnja Saab-a i Lancie, na projektima 9000/Thema je dala mnogo bolje rezultate.

Ukupno je prodato 6,419 primeraka. Stvaranje mita o nepobedivosti Delte na reli takmičenjima je započelo krajem 1984 godine sa razvojem S4 verzije. Naslednik modela 037 je za takmičenje u Grupi B dobio motor od 1.8L i prvi put primenjeni sistem dvostukog punjenja – preko kompresora i turbine – što je davalo izlaznu snagu od 400 ks. Svi radovi na motoru su delo Abarth tima, koji se godinama unazad pripremao sa Lanciom za takmičenja. Godinu dana kasnije je snaga povećana na 450 ks, pri 8,000 obrtaja. Delta S4 u kompaktnom i laganom pakovanju je pobedila već na prvom takmičenju, čuvenom RAC reliju, a u narednoj sezoni Delta S4 beleži pobede na tri relija – Monte Karlo, Argentina i Grčka. Niz nesreća na takmičenjima, uključujući i smrt Henrija Toivonena u fabričkom timu Lancie, je prourokovao brzi kraj Grupe B i prebacivanje fokusa sa neukrotivih automobila na nešto civilizovanije, u Grupi A.

S4 nakon pet pobeda, od kojih jedna nije zvanično priznata, svoje mesto u takmičenju ustupa Delti HF 4WD. Nagla promena pravila je mnoge proizvođače ostavila bez adekvatnog vozila, što je Lancia odlično iskoristila. Godine 1987 Lancia beleži devet pobeda na takmičenjima, a sledeće deset pobeda na 11 takmičenja. Godine 1989 Lancia Delta Integrale 8V pobeđuje na prvih šest takmičenja i osvaja titulu mnogo pre kraja godine. Sledeće sezone je predstavljena Delta Integrale 16V, Lancia ponovo beleži šest pobeda i borba između Carlosa Sainza i Juhe Kankkunena besni sve do poslednjeg relija u sezoni. Kankkunen u udesu ispada iz dalje borbe, Sainz u Toyoti uzima prvo mesto, a Lancia osvaja još titulu za konstruktore. Godine 1991 Lancia i Kankkunen pobeđuju na relijima u Keniji, Argentini, Finskoj i Australiji, dok Didier Auriol pobeđuje na Sanremu. Peta uzastopna titula u konkurenciji konstruktora je obezbeđena uz titulu u konkurenciji vozača.

To je bila i poslednja sezona učestvovanja fabričkog tima. Sledeće sezone polu-privatni Jolly Club tim, uz pomoć Martinija, preuzima Deltu u Integrale Evolucione verziji od fabričke ekipe. Sa osam pobeda u zadnjoj sezoni, i šest uzastopnih titula u konkurenciji konstruktora, Delta blistavo odlazi u istoriju. Do danas se nije pojavio automobil koji je osvojio više od 46 reli pobeda, a male su šanse da se u budućnosti to i desi.

Autor: Vrele Gume

Slike: Lancia

BMW serije 2 Active Tourer još jedan novitet iz Bavarske

$
0
0

BMW serije 2 Active Tourer predstavlja novost BMW-a u premium kompaktnoj klasi koji ujedinuje funkcionalnost i udobnost s tipičnom BMW dinamikom, stilom i elegancijom.

Uz dimenzije od 4.342 mm dužine, 1.800 mm širine i visine od 1.555 mm ovaj model u svojoj unutrašnjosti nudi dovoljno mesta za svoje putnike. Novi turbo motori sa tri i četiri cilindra, bogat paket BMW EfficientDynamics, različite funkcije navigacije putem ConnectedDrive sistema, kao i prednji pogon garantuju sportski doživljaj u vožnji.

Dugo međuosovinsko rastojanje od 2.670 mm i veća krovna linija stvaraju unutrašnji prostor koji daje do sada nepoznat osećaj. Vozač i suvozač sede znatno više nego u limuzini. Mnogo pregrada i boksova, po želji, preklapajuće suvozačevo sedište, potvrđuju veliku fleksibilnost i osmišljen koncept unutrašnjosti. Enterijer deluje jednostavno, ali je bogat. U ponudi je i panoramski stakleni krov.

Sistemi asistencije koji spadaju pod BMW ConnectedDrive povećavaju bezbednost i udobnost u BMW-u serije 2 Active Tourer. Po prvi put integrisan je i Head-Up ekran u premium kompaktnoj klasi. On projektuje sve važne informacije direktno u vidokrug vozača tako da je on uvek skoncentriran na put. Uz ConnectedDrive postoji još mnogo drugih sistema i aplikacija koje vozač može da koristi kako bi doživljaj u vožnji prilagodio svojim željama. BMW serije 2 Active Tourer ima tipične karakteristike marke BMW: dupla prednja svetla, kratko prednje i zadnje ispupčenje, veliko međuosovinsko rastojanje, zadnja svetla u obliku slova L.

U unutrašnjosti su radio, klima i ventilacija usmereni ka vozaču, što je takođe tipično za BMW. Veliki prtljažnik zapremine 468 litara (1.510 litara maksimalno) i preklapajuća zadnja sedišta garantiraju veliku korist u svakodnevnoj upotrebi. Zanimljiv detalj je sklopivi pod u prtljažniku ispod kojeg se nalazi prostor za odlaganje stvari. Lak pristup prtljažniku dozvoljava njegov veliki i široki poklopac. Po želji se otvara i zatvara automatski putem dugmeta ili može da se zatvori i otvori bez dodira.

U ponudi će biti tri snažna i efikasna trocilindarska i četvorocilindarska motora nove generacije. Prednosti su u kompaktnom načinu konstrukcije, BMW TwinPower Turbo tehnologiji i ispunjavaju norme Euro 6. Odličnu efikasnost i velike performanse predstavlja novi trocilindarski benzinski motor koji će u modelu 218i Active Tourer (prosečna potrošnja goriva: 5,2-4,9l/100 km; prosečna emisija CO2: 120-115g/km) sa šestostepenim ručnim menjačem imati svoju premijeru u modelu BMW-a.

Kao top model za početak prodaje nudi se BMW 225i Active Tourer (prosečna potrošnja goriva: 6,0-5,8l/100 km; prosečna emisija CO2: 139-135g/km) sa osmostepenim Steptronic menjačem. Snagom od 231 KS, ubrzanjem od 0 do 100 km/h za 6,6 sekundi i maksimalnom brzinom od 240 km/h, ovaj četvorocilindarski motor postavlja nove rekorde u svojoj klasi. BMW 218d Active Tourer (prosečna potrošnja goriva: 4,3-4,1l/100 km; prosečna emisija CO2: 114-109g/km) pokreće četvorocilindarski motor od 150 KS. Kao i pomenuta dva benzinca i ovaj motor je deo nove porodice motora. Maksimalna brzina koju omogućuje iznosi 208 km/h.

Poput svih BMW modela i serija 2 Active Tourer predstavlja izvrsnu voznu dinamiku i uživanje u vožnji po kojoj je bavarski proizvođač poznat. Prednje oslanjanje je fino podešeno tako da obezbeđuje optimalnu voznu dinamiku i veliku količinu povratnih informacija s upravljača. Osim što doprinosi voznoj dinamici, postignuto je smanjenje mase upotrebom čvrstih, a lakih materijala - jedan od elemenata BMW EfficientDynamics tehnologije. Između ostalog, one takođe uključuju AUTO start/stop funkciju, regeneraciju energije kočenja i indikator za promenu stepena prenosa.

BMW nudi seriju 2 Active Tourer u četiri dodatne varijante, koje u svom enterijeru i eksterijeru još više odgovaraju željama kupaca. Serijska oprema između ostalog obuhvata: Radio Professional uključujući handsfree sistem s bluetooth interfejsom, BMW iDrive s kontrolerom na središnjoj konzoli i ekranom od 6,5 inča, senzor za kišu i sportski volan. U modelima Advantage, Sport Line i Luxury Line pored navedene opreme uključeni su još dvozonska klima, PDC pozadi, svetla za maglu, tempomat s funkcijom kočenja i volan s multifunkcionalnim komandama.

Model Sport Line naglašava sportsku stranu ovog automobila, njegov dinamični karakter, između ostalog sa sportskim sedištima. Kod Luxury Line je težište na eleganciji i ekskluzivnosti.

BMW Active Tourer počeće da se prodaje od 27. septembra 2014. godine, a očekivana cena u Nemačkoj biće od 27.200 evra.

Izvor: Netauto.rs

Foto: BMW




EVO video: Ferrari 458 Speciale

Novi teaser video: Mercedes-AMG GT

$
0
0

Zvanična premijera je zakazana za 9. septembar, a pokretaće ga 4,0 litarski V8 twin-turbo motor.

Ovaj V8 raspolaže sa 510KS pri 6250 o/min i 650 Nm obrtnog momenta pri 1750-4750 o/min.

Međutim, to neće biti jedina opcija, jer će se ovaj motor u AMG GT modelu nuditi i u slabijoj verziji sa 462KS. Takođe, verzija ovog automobila sa 462KS će nositi naziv Mercedes AMG GT, a jača varijanta sa 510KS će se navodno zvati Mercedes AMG GT-S.

AMG GT će inače imati 19-inčne alu točkove (gume 255/35 napred i 295/30 pozadi), a GT-S točkove od 19 i 20 inča (gume 265/35 napred i 295/30 pozadi).

Mercedes AMG GT-S će postizati maksimalnih 312 km/h, a ubrzanje do 100 km/h će trajati "manje od 3,9 sekunde" (tačan podatak će biti objavljen naknadno).

BMW M4 M Performance

$
0
0

BMW Abu Dhabi Motors predstavlja novi M4 Coupe sa brojnim M Performance elementima.

Na listi opreme M4 Coupea na slikama su između ostalog M trake i aerodinamički paket od ugljeničnih vlakana koji sadrži i prednji spojler, otvore za vazduh, pragove, zadnji difuzor i zadnji spojler. Od ugljeničnih vlakana su i krov i kućišta retrovizora, a tu su i crni prednji"bubrezi", Akrapovič izduvni sistem, komplet glossy black M 19-inčnih alu točkova, kočiona klešta zlatne boje, kao i trokraki sportski volan sa alkantarom, aluminijumom, ugljeničnim vlaknima i digitalnim displejem.

Pod haubom je poznatiTwinPower Turbo 3,0 litarski šestocilindraš sa 317 kW/431KS i 550 Nm. Na raspolaganju sušestostepeni manuelni menjač (sa njim M4 do 100 km/h stiže za 4,3 sekunde) i sedmostepeni M DCT sa launch controlom (do stotke za 4,1 sekundu).

Najveća brzina je el. ograničena na 250 km/h, ali sa opcionim M Driver's Packageom iznosi 280 km/h.

Ivan Mitić – Autoblog.rs


Na prodaju i 1961 Ferrari 250 GT SWB California Spider

$
0
0

Ovih dana je pažnju privukla još jedna vest koja se tiče prodaje nekog starog Ferrarija.

Ovoga puta je u pitanju Ferrari 250 GT SWB California Spider iz 1961. godine koji će sredinom sledećeg meseca biti ponuđen na aukciji tokom događaja Gooding & Company’s Pebble Beach 2014.

Procenjuje se da je napravljeno samo 75 komada Ferrarija 250 GT SWB California Spider, a ovo je dakle jedean od njih. Za pogon se brine 3,0 litarski V12 motor sa 240KS, u paru sa manuelnim 4-stepenim menjačem.  

Kako se očekuje, ovajFerrari bi trebalo da promeni vlasnika za 13 do 15 miliona američkih dolara.

Ivan Mitić – Autoblog.rs

Zeus Twelve Scionne (+ video)

$
0
0

Zeus Twelve najavljuje svoju "ultra ekskluzivnu i ultra skupu Gold& White Kolekciju" u kojoj su sportski automobil, električni motocikl i jahta.

Ukratko, sportski automobil Scionne se bazira na Lotusu Elise, a najavljuje se da se odlikuje izuzetnom upravljivošću i performansama, kao i luksuznim detaljima i ručno pravljenim komponentama u enterijeru.


Električni motocikl Thorium će se pojaviti 2015. godine, Scionne godinu dana kasnije, a jahta nazvana Avalonne će biti dostupna od 2017. godine. 

Ivan Mitić – Autoblog.rs

Priznaš krivicu za prekršaj, platiš manju kaznu

$
0
0

Počinioci saobraćajnih prekršaja moći će da sklope sporazum o priznanju krivice od 20. avgusta, i na taj način plate manju kaznu, najavile su starešine Uprave saobraćajne policije na skupu u Palati Srbija u Beogradu.

Sporazum o priznanju prekršaja u početku će se primenjivati na prekršaje iz člana 332. Zakona o bezbednosti saobraćaja, za koje je predviđena kazna od 6.000 do 20.000 dinara, kazao je načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić.

"To su prekoračenje brzine do 20 kilometara u naselju, van naselja do 40, alkoholisanost stepena od 0,5 do 1,2 promila, i tako dalje", rekao je Rebić novinarima u Palati Srbije.

Načelnik je upozorio da je u 2014. godini život na putevima izgubila 271 osoba, ali da je u prvih 23 dana jula zabeležen pad broja poginulih i povređenih u saobraćajnim nezgodama, u odnosu na isti period prethodne godine.

On je izrazio uverenje da će sporazumno priznanje rasteretiti Prekršajne sudove koji su "zatrpani prijavama", jer Saobraćajna policija godišnje napiše između 170.000 i 190.000 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka.

Priznanje će smanjiti novčanu kaznu vozačima ali ne i broj kaznenih poena, a odluku o sklapanju Sporazuma o priznanju prekršaja neće donositi saobraćajci na licu mesta, već oficiri Saobraćajne policije.

Mogućnost priznanja imaće i strani državljani, i to po ubrzanoj proceduri.

Vršilac funkcije predsednika Prekršajnog suda u Beogradu Milan Marinović istakao je da čak i ako sud u nekom slučaju ne prihvati Sporazum o priznanju prekršaja, on se ne tretira kao priznanje, već postupak ide ispočetka uz poštovanje pretpostavke nevinosti.

Predsednik Apelacionog prekršajnog suda Zoran Pašalić je naglasio da je cilj sklapanja sporazuma da svi prekršaji budu rešeni na "kvalitetniji, bolji, brži, efikasniji i, što je najvažnije, zakonitiji način".

"To je institut koji se u zemljama Anglo-Saksonskog prava pokazao kao vrlo efikasan, a preko 80 odsto slučajeva rešava se ovim sporazumom. Sigurni smo da će on dati izuzetne rezultate", kazao je Pašalić.

Prema njegovim rečima, od početka primene Zakona o prekršajima 1. marta ove godine, privedeno je 7.000 osoba zbog prekršaja, izrečene su novčane kazne u iznosu od 76 miliona dinara, zatvorske kazne od ukupno 8.340 dana, dodeljeno je 3.146 kaznenih poena, i izrečene zabrane upravljanja vozilima od ukupno 8.600 meseci.

Izvor: Mondo.rs / Beta.rs

Špijunski video: Hyundai i40 facelift

Trkački McLaren P1 GTR

$
0
0

Poput Ferrarija sa LaFerrarijem XX, i McLaren priprema trkačku verziju svog sportiste P1.

Svih 375 primeraka standardnog P1 modela je inače već rasprodato, a ovaj trkački P1 će biti dostupan u ograničenom broju primeraka, i to samo onima koji su već vlasnici običnog P1.

McLaren je još ranije saopštio da će se ovaj trkački model zvati P1 GTR (po uzoru na nekadašnji F1 GTR koji je 1995. godine pobedio na 24 sata Le Mana), a u međuvremenu je objavljen i novi crtež.

P1 GTR će u svakom slučaju imati agresivniji izgled u odnosu na standardnu verziju (uključujući i veliki zadnji spojler i zadnji difuzor), kao i unapređenu aerodinamiku, doterano oslanjanje, širi trag točkova, nove gume, manju težinu i više snage. Hibridni pogonski sistem u standardnom P1 raspolaže sa 916KS, dok bi P1 GTR trebalo da ima 1000KS.

Naravno, ni cena neće biti mala, a ona će iznositi 1,98 miliona funti. Proizvodnja P1 GTR-a će početi tek nakon završetka proizvodnje"običnog" P1, a to bi trebalo da se desi sredinom 2015. godine.

Ivan Mitić – Autoblog.rs

Crtež via blog.dupontregistry.com

Viewing all 103377 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>