Quantcast
Channel: AutoBlog
Viewing all 102997 articles
Browse latest View live

Sledeća generacija Dacije Sandero verovatno prelazi na električni pogon

$
0
0
Dacia Sandero

Sledeća generacija Dacije Sandero, koja bi trebalo da bude na putevima 2027. godine, verovatno će preći na električni pogon. Zašto verovatno? Zato što će Dacia čekati kraj sledeće godine za odluku, koja će najviše biti uslovljena stanjem evropskog tržišta električnih automobila, objavio je izvršni direktor marke Denis Le Vot.

Uprkos ranijim nagađanjima da će automobil definitivno biti električno vozilo, Le Vot je, govoreći na sajmu automobila u Parizu, rekao da Dacijina strategija Leap 100 znači da će kompanija ubrzati razvoj vozila od donošenja odluke do lansiranja automobila te će to učiniti za 100 nedelja. To Daciji omogućava da maksimalno odloži odluku o izboru pogona, navodi Revija HAK.

Le Vot je potvrdio da će Sandero, pod uslovom da dođe na tržište kao električno vozilo, biti drugo Dacijino električno vozilo nakon Springa. Za sada nema najava da će cela marka u nekom trenutku postati električna, piše Autoexpress.

Izvor: Revijahak.hr / Autoexpress.co.uk

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Dacia


Škoda Kylaq najavljen za 6. novembar

$
0
0
Škoda Kylaq

Škoda Auto India za 6. novembar najavljuje potpuno novi kompaktni SUV model Kylaq kao sledeći korak svoje proizvodne ofanzive u toj zemlji nakon modela Kushaq i Slavia.

Time se nastavlja tradicija dodeljivanja imena krosoverima koja počinju sa K i završavaju se sa q (Kamiq, Karoq, Kushaq, Kodiaq). U isto vreme, Škoda je takođe istakla da ime Kylaq potiče od sanskritske reči „kristal“.

Škoda Kylaq

Pored toga, Škoda je saopštila da je Kylaq dizajniran „sa fokusom na svestranost, bezbednost, dinamiku“, uz obećanje za „niske troškove održavanja i iskustvo vlasništva bez muke“.

Strateški važan novi automobil u popularnom segmentu kompaktnih vozila – razvijen i proizveden u Indiji – ojačaće poziciju Škode na tom tržištu i dodatno ubrzati strategiju internacionalizacije kompanije. SUV ispod 4 metra će startovati u Indiji početkom 2025.

Dužina vozila iznosi 3995 mm, međuosovinsko rastojanje je 2566 mm, a klirens 189 mm.

Škoda Kylaq

Novi model će biti proizvod početnog nivoa brenda u Indiji i namerava da osvoji nove grupe kupaca u strateški važnom kompaktnom segmentu. Kao SUV ispod 4 metra, Kylaq koristi akcizne pogodnosti za automobile ispod 4 metra koji su dostupni u Indiji i proizvođač automobila će preneti ove pogodnosti kupcima kada je u pitanju cena.

Novi SUV će biti treći Škodin proizvod na platformi MQB-A0-IN i naslediće isti Škodin DNK dinamike vožnje i bezbednosti kao i druga dva lokalno razvijena i proizvedena modela Kushaq i Slavia. Platformu su zajednički razvili timovi u Indiji i Češkoj sa fokusom na visoku lokalizaciju i nisku cenu vlasništva.

To je prva platforma koju je kompanija razvila van Evrope i napravljena za indijsko tržište. Platforma omogućava korišćenje efikasnih motora i naprednih bezbednosnih sistema, posebno za indijsko tržište i ispunjavanje novih, strožih zahteva za bezbednost i emisiju izduvnih gasova u zemlji.

Što se tiče dizajna, izgled će imati karakteristike novog korporativnog stila Modern Solid.

Pod haubom će biti 1.0 TSI trocilindrični turbo benzinac sa 115 KS i 178 Nm, uparen sa 6-stepenim manuelnim ili opcionim 6-stepenim automatskim menjačem.

Aktivnosti na indijskom tržištu su deo Škoda Auto strategije sledećeg nivoa. Škoda ima za cilj da proda 100.000 vozila godišnje u Indiji do 2026. godine i da postane najprodavaniji evropski brend do 2030. godine.

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs

RML P39 Porsche 911

$
0
0
RML P39

Ray Mallock Limited (RML), poznat po svojim podvizima u motosportu, prikazuje novi paket modifikacija za Porsche 911 kao deo proslave svoje 40. godišnjice.

RML P39

Nazvan „P39“ i primenjiv u celom asortimanu 911, RML navodi da su moderni Le Mans hiperautomobili (LMH) inspirisali različita unapređenja aerodinamike i performansi.

RML P39

Među izmenama su novi prednji branik, hauba, krov, ogromno zadnje krilo, pa automobil ima ukupno 923 kg potisne sile pri 285 km/h.

RML P39

RML P39 je produžen za 170 mm, međuosovinsko rastojanje je duže za 25 mm, dok je trag točkova širi za 100 mm.

RML P39

Šestocilindrični twin-turbo motor iz 911 Turbo S modela je ovde pojačan na 900 KS i 1000 Nm.

RML P39

RML tvrdi da će, prema svojim simulacijama, P39 preći stazu Nirburgring za 6 minuta i 45 sekundi – 4,3 sekunde brže od Porscheovog zvaničnog vremena za 911 GT3 RS.

RML P39

RML će napraviti 10 primeraka P39 po ceni od 439.000 funti po jedinici, bez PDV-a i automobila donatora. Prvi će biti završen u martu, pre nego što krene na Nirburgring.

RML P39

P39 neće biti jedini proizvod koji će britanska forma ponuditi. Tu je i lagani paket za stazu pod nazivom „P40“. Tvrdi se da koristi trikove Formule 1 kako bi kupcima pružio još dramatičnije iskustvo od P39.

RML će zatim dopuniti svoju ponudu i unapređenom verzijom klasičnog Aston Martina V8 Vantage.

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs

Kia Tasman krajem ovog meseca

$
0
0
Kia Tasman

Kia već duže vreme najavljuje svoj pikap koji im je do sada nedostajao u paleti, dok sestrinski Hyundai već godinama nudi Santa Cruz (koji je u međuvremenu  i obnovljen).

Korejska kompanija zato priprema pikap Tasman, čija premijera je sada i zvanično potvrđena za 29. oktobar.

Kia Tasman

Novi pikap će biti namenjen Australiji i Novom Zelandu, kao i Južnoj Koreji, Bliskom istoku, Južnoj Africi, a verovatno i Južnoj Americi.

Kia Tasman

U pitanju je vozilo u dual cab verziji sa 4 vrata, sa izborom između 4x2 i 4x4 varijanti, kao i sa nosivošću od 1000 kg.

Kia navodi da Tasman rešava „nedostatke tipične za postojeće dizajne kamioneta“, ne ulazeći u detalje. Takođe, korejski brend obećava da će Tasman pružati „impresivne off-road sposobnosti“, nasleđujući tehnologiju za sve terene od Telluride SUV-a.

Za sada je potvrđeno da će biti dostupan sa dizel motorom. Najverovatnije se radi o 2,2 litarskom CRDi turbo-dizel agregatu (sa 149 kW/202 KS i 441 Nm), koji se već nudi u nekim drugim Kia modelima. U vezi menjača, za sada se pominje samo 8-stepeni automatik.

Moguće je da se kasnije pojavi i snažniji 3,0 litarski V6 turbo-dizelaš, a krajem 2026. godine i potpuno električna verzija.

Tržišno lansiranje se očekuje tokom 2025. kada će startovati u segmentu gde će mu rivali između ostalog biti Toyota Hilux, Ford Ranger, Mitsubishi Triton, Isuzu D-Max, Mazda BT-50 i Volkswagen Amarok. 

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs

Microlino Spiaggina

$
0
0
Microlino Spiaggina

Microlino je predstavio koncept modela Spiaggina na Salonu automobila u Parizu 2022., a dve godine kasnije su na istom mestu prikazali i serijski model. Iako kreatori naglašavaju da model, zbog svog zadnjeg dela, crpi inspiraciju iz Citroena Meharija i Fiata 600 Jolly, teško je ne primetiti da je prednji deo modela praktično moderna reinterpretacija legendarnog BMW-ovog mikroautomobila - BMW-a Istette.

Microlino Spiaggina

Dizajnirana za plažu, Spiaggina je u stvari prerada običnog Microlina koji još više liči na Isettu i koji se proizvodi već pet godina. Glavna razlika je otvoreni dizajn bez bočnih i zadnjih stakala. Automobil takođe ima platneni krov koji može i da se potpuno ukloni u "nekoliko jednostavnih koraka", navodi Jutarnji.hr.

Microlino Spiaggina

Mali električni auto biće lansiran u izdanju First Edition, koje ima dvobojnu spoljašnjost u beloj i Portofino plavoj ili crnoj i Sardinia Sage zelenoj boji. Kupci će takođe dobiti dvobojnu unutrašnjost s"veganskom kožom" koja je "posebno otporna na vlagu". Dvosed takođe ima pod od veštačkog drveta, digitalnu ploču s instrumentima i trokraki upravljač. U mali prtljažnik staje 230 litara.

Microlino Spiaggina

Baterija je od 10,5 kWh, a električni motor raspolaže sa samo 17 KS. To omogućava domet od 177 km s jednim punjenjem i maksimalnu brzinu do 90 km/h.

Izvor: Jutarnji.hr

Foto: Microlino

VIDEO: Mercedes E55 AMG

Uvoz polovnjaka iz Amerike

$
0
0
Ford F-Series

Kaošto smo već pisali, počeo je da se primenjuje Pravilnik o ispitivanju vozila (od 30. septembra), tako da su i zvanično omogućeni uvoz i registracija polovnjaka iz Amerike (preciznije SAD).

Konkretno, ovo se odnosi na putnička i laka teretna vozila - kategorije M1 i N1. Po pitanju homologacije, koristi se sistem vrlo sličan evropskom. Dakle, novi propisi i procedura uvoza slični su onome što se primenjuje u Evropskoj uniji.

Pošto između američkih i evropskih vozila postoje razlike, mora da se dobije uverenje Agencije za bezbednost saobraćaja - o tome ćemo detaljnije u narednim danima.

Podsetimo se - vozila proizvedena za tržište SAD imaju migavce crvene boje (kod nas moraju da budu narandžasti), pri čemu ne može samo da se zameni sijalica pošto navodno mora da se menja i instalacija, pa imamo zadnje svetlo za maglu koje mora da ima prekidač i indikator na instrument tabli, isto kao i svetlo za "rikverc"...

Farovi - za njih već svi znaju, u SAD su simetrični, a u Evropi moraju da budu asimetrični, tako da samo zamena farova može da bude ozbiljna investicija uzimajući u obzir cenu današnjih LED svetala.

Kako kaže Milan Milojević, načelnik sektora za vozila Agencije za bezbednost saobraćaja:

„Mi smo propisali alternativne zahteve koje će vozilo morati da ispuni kako bi moglo da dobije uverenje Agencije. To između ostalog podrazumeva da u Srbiji mogu da se registruju samo vozila za koja imamo jasne dokaze da su uređaji i oprema, kao i vozilo u celini upodobljeni, odnosno da ispunjavaju alternativne zahteve iz Pravilnika o ispitivanju vozila... Dakle, ako imamo dokaz da su na vozilu koje stigne sa američkog tržišta kočnice homologovane, da automobil ima homologaciju za sigurnosni pojas, svetlosne uređaje, svega što se tiče bezbednosti, moći će da se izda Uverenje i da se takvo vozilo registruje“.

Vozila iz uvoza iz Amerike moraju da imaju dokaze da ispunjavaju uslove iz našeg Pravilnika o ispitivanju vozila. Moraju da imaju dokaz da su homologovani pojedinačni delovi i kompletno vozilo. Procedura uvoza i troškovi su, naravno, drugačiji nego kada je u pitanju uvoz iz EU, o čemu ćemo detaljnije narednih dana.

Važna napomena

Postoji veliki broj vozila koja su namenjena za vanevropska tržišta, a koja zadovoljavaju većinu kriterijuma kao i vozila za evropsko tržište, ali ipak nisu podobna, odnosno ne ispunjavaju propisane uslove za uvoz u Republiku Srbiju, npr. zbog izduvne emisije.

Zbog toga se preporučuje da se, pre odluke o kupovini vozila, kontaktiraju ovlašćene organizacije za ispitivanje vozila kako bi se dobile detaljnije smernice.

Farovi, svetla, migavci...

Fabrički ugrađeni svetlosni i svetlosno-signalni uređaji ne moraju biti homologovani, ali po svim karakteristikama moraju odgovarati uređajima koji se ugrađuju na vozila namenjena za evropsko tržište (po pitanju boje, mesta ugradnje, orijentacije i vidljivosti). Posebnu pažnju treba obratiti na sledeće:

-   Zadnji migavci ne smeju emitovati svetlost crvene boje i ne smeju koristiti iste svetlosne izvore kao stop svetla

-   Snop kratkog svetla glavnog fara ne sme biti simetričan (ne sme zaslepljivati vozila koja dolaze u susret sa leve strane)

-   Mora postojati zadnje svetlo za maglu, sa odgovarajućim prekidačem i indikatorom da je svetlo uključeno, izvedeno tako da se može uključiti samo kada su uključeni glavni farovi ili prednje svetlo za maglu i da se automatski isključuje kada se isključe prednja poziciona svetla (automatsko isključivanje ne mora postojati u slučaju kada postoji zvučno upozorenje da je zadnje svetlo za maglu ostalo uključeno nakon isključenja pogonskog agregata, odnosno vađenja ključa iz kontakt brave i otvaranja vrata)

-   Prednji migavci ne smeju konstantno emitovati svetlost ni u kom slučaju (ne mogu da se koriste kao pozicije, tj. poziciona svetla)

-   Prednja poziciona svetla moraju davati svetlost bele boje (dakle, kao što kaže gornja stavka, ne mogu u ovu svrhu da se koriste migavci)

-   Na vozilu mora postojati uređaj za istovremeno uključivanje svih pokazivača pravca

-   Postojeće bočne katadioptere nije potrebno uklanjati

Zabranjen uvoz havarisanih vozila

Za vozila koja su namenjena za otpad (koja poseduju Certificate of destruction/Junk title/Dismantled title ili sličan dokument) nije moguće izdati pozitivan izveštaj o ispitivanju, odnosno ne može se izdati Uverenje o ispitivanju vozila koje se uvozi kao upotrebljavano, a koje nije usaglašeno sa jednoobraznim tehničkim uslovima.

Drugim rečima, nije dozvoljeno da se uveze vozilo koje verovatno može da se popravi, ali ga je osiguravajuća kuća u SAD proglasila "totalnom štetom", bez obzira na to što kod nas može da se "sredi" i da nakon toga postigne ozbiljnu prodajnu cenu.

Kuka za vuču

Da bi vozilo u Srbiji bilo registrovano sa mogućnošću vuče prikolice, kompletan uređaj mora biti homologovan (nosač „kuke“ i sama „kuka”) – kupac mora biti svestan da postoji mogućnost da ovo nije slučaj. Ako nosač nije homologovan, a „kuka” jeste, smatraće se da vozilo nije opremljeno uređajem za spajanje vučnog i priključnog vozila, bez potrebe da se nosač uređaja skida sa vozila.

Potrebna dokumentacija i oznake na vozilu

-   Popunjen i overen zahtev (https://abs.gov.rs/static/uploads/16173_zahtev-polovna-2019-pre-i-posle-carine.pdf)

-   Dokaz o započetom ili završenom postupku carinjenja

-   Dokaz o vlasništvu nad vozilom

-   Proizvođačka tablica

-   Za vozila namenjena za tržište SAD – emisiona nalepnica

Za detaljnije informacije obratite se Agenciji za bezbednost saobraćaja.

Vrsta i masa vozila čine veliku razliku

Postoje vozila koja su, iako naizgled deluju kao putnička vozila, deklarisana kao teretna. Takođe, postoje putnička vozila najveće dozvoljene mase veće od 3.500 kg, za čije je upravljanje potrebna vozačka dozvola kategorije C.

Stoga se preporučuje da se pre odluke o kupovini vozila kontaktiraju ovlašćene organizacije za ispitivanje vozila kako bi se dobile dodatne informacije.

Ko je ovlašćen za pregled vozila i izdavanje uverenja?

Ovlašćeni su Centar za motorna vozila AMSS (AMSS-CMV) i laboratorija CIAH Mašinskog fakulteta u Beogradu.

Spisak lokacija, ukupno 29, u 18 gradova širom Srbije, sa adresama i brojevima telefona, možete da vidite ovde: https://www.abs.gov.rs/static/uploads/16715_tabela-organizacija-usa-08.10.2024.pdf

Izvor:Polovniautomobili.com

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Ford

VIDEO: Nissan Frontier Project Trailgater


EU se drži zabrane prodaje novih dizelaša i benzinaca od 2035. godine

$
0
0
Audi fabrika

EU će se i dalje držati odluke o zabrani prodaje novih automobila na fosilna goriva od 2035. Upravo to otkrivaju interni dokumenti s odgovorima pripremljenim za poverenika EU-a za klimu Wopkea Hoekstre, za raspravu u Evropskom parlamentu sledećeg meseca.

Financial Times je pročitao interni dokument. U njemu piše da EU ne može da poništi svoj plan zabrane prodaje novih automobila na fosilna goriva. Ujedno u dokumentu stoji i da jasna odluka stvara predvidljivost za investitore i proizvođače, prenosi Revija HAK.

– Budućnost automobilske industrije je električna – rekla je za Financial Times Leonore Gewessler, austrijska ministarka klime i energetike, koja smatra da bi Evropa mogla da zaostaje u pogledu tehnologije ako ne ulaže u tranziciju.

Dakle, Evropska komisija ostaje pri ideji da će 2035. godine zabraniti prodaju svih novih automobila s motorima koji nemaju nultu emisiju štetnih gasova.

Izvor: Revijahak.hr / Financial Times

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Audi

Međunarodni salon automobila i motocikala u Beogradu počinje 20. marta

$
0
0
BG sajam

Beogradski sajam objavio je u svom kalendaru manifestacija za 2025. godinu da će se 56. Međunarodni salon automobila održati narednog proleća u Beogradu, u tradicionalnom terminu, od 20. do 26. marta 2025. godine.

Posle neizvesnosti zbog najavljenog preseljenja Beogradskog sajma sa obala Save, ovo je prva najava da će se Salon automobila ipak održati naredne godine na starom mestu i u tradicionalnom terminu. Tako će izložbene hale ponovo oživeti poslednje krajem marta, što je višedecenijski termin beogradskog salona u kalendaru međunarodne organizacije proizvođača motornih vozila OICA.

Istovremeno, uporedo sa sajmom automobila biće organizovan i 17. po redu Motopassion, sajamski nastup koji obuhvata motocikle i prateću opremu.

Međutim, potreban je konačni dogovor sa uvoznicama automobila, motocikala i opreme, s obzirom da je Srpska asocijacija uvoznika vozila i delova suorganizator ove manifestacije. Kako pripreme za prolećni Salon započinju već krajem godine, očekuje se da će u narednom period biti poznati sve detalji u vezi sa organizacijom i nastupom izlagača.

Izvor:Magazinauto.com

Foto: Arhiva Autoblog.rs / Beogradski sajam

BYD Sea Lion 07 na sajmu u Parizu

$
0
0
BYD Sea Lion 07

Kineski BYD na ovogodišnjem sajmu automobila u Parizu (do 20. oktobra) ima evropsku premijeru svog novog električnog modela Sea Lion 07.

Sea Lion 07 je električni fastback-SUV srednje veličine sa pet sedišta, baziran na e-Platform 3.0 arhitekturi kao i BYD Seal, a nudiće se u više verzija.

BYD Sea Lion 07

Dugačak je 4830 mm, širok 1925 mm, visok 1620 mm, sa međuosovinskim rastojanjem od 2930 mm i točkovima od 19 ili 20 inča.

BYD Sea Lion 07

Na kineskom tržištu se nude verzije sa 170 kW/231 KS i 230 kW/313 KS, kao i varijanta sa dva elektromotora (ukupno 390 kW/530 KS) i pogonom na sva četiri točka. Baterije su od 71.8 kWh i 80.6 kWh (za dopunu 10-80 % kapaciteta je potrebno oko 25 minuta pounjanja), dok se autonomija kreće od 550 do 610 km po kineskom CLTC standardu.

BYD Sea Lion 07

Težina praznog vozila iznosi od 2155 do 2330 kg, u zavisnosti od verzije.

BYD Sea Lion 07

Prodaja u Evropi bi trebalo da startuje početkom sledeće godine, ali za sada nije poznato po kojoj ceni.

Priredio: Ivan Mitić - Autoblog.rs

VIDEO: Test 2024 Ford Ranger

DarwinPro Lamborghini Huracan Evo

$
0
0
DarwinPro Lamborghini Huracan Evo

Malo je aftermarket kompanija koje prodaju body kit pakete na nivou Mansoryjevih, a DarwinPro Aerodynamics je jedna od njih. U ponudi su paketi za različite superautomobile, a sada je tu jedan koji transformiše Lamborghini Huracan Evo.

Paket nosi naziv BKSSII i maksimalno je "divlji". Napred je unikatni branik s novim oblikom usisnika vazduha i naglašenijim spliterom. Standardna hauba je zamenjena novom s velikim ventilacijskim otvorima, slično kao u slučaju modela STO.

DarwinPro Lamborghini Huracan Evo

DarwinPro je kreirao i proširene lukove točkova, tako da superautomobil ima još dominantniji stav na putu. Deo paketa su i novi pragovi te ventilacijski otvori na prednjim blatobranima, ali je zadnji deo ipak najdramatičniji.

DarwinPro Lamborghini Huracan Evo

Pozadi se nalazi novo krilo napravljeno od karbonskih vlakana. Iako su neki mislili da je standardno krilo modela STO malo previše za drumski automobil, u ovom slučaju je to na još većem nivou. Ne samo da je krilo veće od onog na modelu STO, nego ima i veće bočne ploče te dodatna peraja u centralnom delu. DarwinPro je pripremio i novi karbonski lip spojler za Huracan.

Promene se nastavljaju dramatičnim karbonskim difuzorom, kao i karbonskim delovima oko završetaka izduvnih cevi.

Kompletan paket je napravljen od kombinacije karbona i karbonskim vlaknima ojačane plastike, a košta 30.360 dolara bez lakiranja. Za verziju paketa isključivo od karbona je potrebno izdvojiti 40.089 dolara, dok cena verzije od kovanog karbona iznosi 50.111 dolara. Najskuplja opcija podrazumeva vrhunska autoklavna karbonska vlakna s cenom od 60.133 dolara.

Izvor: Klix.ba / Carscoops.com

Foto: DarwinPro Aerodynamics

VIDEO: 2024 Mercedes-AMG GLC43

Električni Skywell Q stiže u Evropu

$
0
0
Skywell Q

Kineski Skywell predstavlja novi električni hečbek Q koji odlikuje domet od oko 480 km i visokotehnološki enterijer.

Prema pisanju britanskih medija, Skywell Q će se u Evropi pojaviti krajem sledeće godine, pri čemu se ističe da je to prvi automobil kompanije razvijen posebno za evropsko tržište.

Skywell Q

Sa 430 cm dužine i 184 cm širine, pozicioniran je kao rival Kiji EV3 i Volkswagenu ID 3.

Skywell Q

Automobil ima elektromotor sa 150 kW/204 KS, a ubrzanje od 0-100 km/h navodno iznosi samo 3,9 sekundi.

Skywell tek treba da otkrije detalje o baterijama, ali se navodi da će biti ponuđena dva paketa, pri čemu veća opcija daje pomenuti domet od 480 km. Takođe će moći da se napuni od 10-80% za samo 20 minuta.

U unutrašnjosti se nalazi veliki ekran osetljiv na dodir od 15,6 inča, a Q će takođe imati bežično povezivanje pametnih telefona i ekrane osetljive na dodir za putnike pozadi.

Cene će biti objavljene kasnije, ali se kaže da će biti „konkurentne“.

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs


VIDEO: Test 2025 Mahindra XUV700

Denza N9

$
0
0
Denza N9

Novi krosover Denza N9 će u Kini imati zvaničnu premijeru pre kraja ove godine, a tokom 2025. bi trebalo da krene i u izvoz.

N9 je dugačak 5258 mm, širok 2030 mm, visok 1830 mm, međuosovinsko rastojanje iznosi 3125 mm, dok su točkovi i do 22 inča.

Denza N9

Vozilo između ostalog ima i kamere umesto retrovizora (u ponudi će se naći i obični retrovizori), lidar, stakleni krov, bočne stepenice koje se uvlače i vazdušno oslanjanje.

Denza N9

Iako još nema zvaničnih slika unutrašnjosti, najavljuje se da će Denza N9 biti u ponudi u verziji sa šest sedišta.

U unutrašnjosti će se naći i veliki odvojeni ekrani za instrument tablu i multimedijalni sistem, a verovatno i treći, za suvozača.

Za sada je potvrđena hibridna verzija (kombinuje 2,0 litarski benzinski turbo motor sa 207 KS, tri elektromotora i bateriju od 47 kWh, uz elektro domet od 165 km), dok se kasnije može očekivati i potpuno električna varijanta (sa tri elektromotora).

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs

VIDEO: Test 2025 Subaru WRX tS

Novi Audi A3 Sportback TFSI e

$
0
0
Audi A3 Sportback TFSI e

Nakon što je Audi predstavio unapređene modele A3 i S3, uključujući novi A3 Allstreet model, sada sledi i A3 Sportback TFSI e sa plug-in hibridom, i to snažnijim i efikasnijim nego ranije.

Novi benzinski turbo motor i električni motor su u srcu pogonskog sistema. 1.5 TFSI evo zamenjuje prethodni 1.4 TFSI i može se pohvaliti širokim spektrom visokotehnoloških karakteristika. Motor ima veći stepen kompresije, odnos je sada 11,5:1, u poređenju sa 10:1 u 1.4 TFSI. Nova jedinica radi sa visokim stepenom efikasnosti, smanjujući potrošnju goriva i emisije.

Električni motor sada isporučuje 85 kW/116 KS i 330 Nm obrtnog momenta. Kao i kod svog prethodnika, integrisan je u kućište šestostepenog S tronic menjača.

Bruto kapacitet baterije sada iznosi 25,7 kWh i zato se skoro udvostručio sa skoro identičnim dimenzijama u odnosu na prethodni model. Neto kapacitet je 19,7 kWh, dok je električni domet povećan na 143 kilometra u WLTP ciklusu.

Audi A3 Sportback TFSI e

Audi nudi A3 Sportback TFSI e sa dva nivoa performansi: 40 TFSI e i 45 TFSI e. U snažnijem modelu, 1.5 TFSI evo isporučuje 130 kW (177 KS), što je 20 kW (27 KS) više nego ranije. Maksimalni obrtni moment je 250 Nm, koji je dostupan između 1.500 i 4.000 obrtaja. U kombinaciji sa električnim motorom, A3 Sportback 45 TFSI e isporučuje ukupno 200 kW (272 KS) sistemske snage i 400 Nm sistemskog obrtnog momenta. Ovo mu omogućava da postigne snažne performanse u vožnji: ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 6,3 sekunde. Model dostiže maksimalnu brzinu od 237 km/h.

U manjoj verziji, motor sa unutrašnjim sagorevanjem ima snagu od 110 kW (150 KS) i takođe razvija 250 Nm obrtnog momenta. Novi 1.5 TFSI evo i električni motor obezbeđuju sistemsku snagu od 150 kW (204 KS). Kada rade zajedno, sistemski obrtni moment je 350 Nm. A3 Sportback 40 TFSI e ubrzava od 0 do 100 km/h za 7,4 sekunde i dostiže maksimalnu brzinu od 225 km/h. Potpuno električna maksimalna brzina za oba modela je 140 km/h.

Audi A3 Sportback TFSI e

Audi nudi DC punjenje na stanicama za brzo punjenje za plug-in hibridni model. A3 Sportback TFSI e koristi DC punjenje do 50 kW i na taj način omogućava udobno putovanje sa električnim pogonom. To znači da se baterija ispražnjena do 10 procenata može napuniti do 80 procenata za manje od pola sata. Pored toga, moguće je punjenje na ACpunjačima kao što su zidne kutije ili opštinske stanice za punjenje sa trofaznim punjenjem do 11 kW. Proces punjenja traje 2,5 sata.

Audi A3 Sportback TFSI e

Ogibljenje i amortizeri su posebno podešeni. Kombinacija osigurava visok kvalitet vožnje i dinamiku u jednakoj meri. Elektromehaničko upravljanje radi osetljivo i pruža podršku u zavisnosti od brzine vožnje. Progresivno upravljanje sa promenljivim odnosom u zavisnosti od ugla upravljanja je dostupno kao opcija za još agilnije iskustvo vožnje.

Plug-in hibridni modeli imaju koristi od inovacija koje su uvedene na A3 početkom godine: sportskiji stil, novi elementi dizajna i digitalna ponuda. Proširena standardna oprema povećava udobnost, a fleksibilno dodavanje funkcija vozila obezbeđuje visok stepen individualizacije.

Oba plug-in hibridna modela su standardno opremljena 17-inčnim aluminijumskim felnama i Audi drive select sistemom za dinamičko upravljanje.

A3 Sportback 45 TFSI e standardno dolazi sa eksterijerom S line, koji uključuje S-specifičnu masku i S krovni spojler. Kućišta spoljašnjih retrovizora sijaju u crnoj boji, a Audi prstenovi su u antracit sivoj boji. Upečatljiv eksterijer upotpunjuju crvene kočione čeljusti i zatamnjena zadnja stakla kao standard. U unutrašnjosti, crna sportska sedišta, aplikacije u stilu aluminijuma i pragovi na vratima sa aluminijumskim umecima odražavaju sportski karakter A3 Sportbacka 45 TFSI e.

Cene za A3 Sportback 40 TFSI e počinju od 44.200 evra, dok snažniji i sportskiji 45 TFSI e košta od 47.700 evra. Porudžbine za oba modela mogu se izvršiti od oktobra. A3 Allstreet u plug-in hibridnoj verziji će takođe uslediti na jesen.

Priredio: Ivan Mitić – Autoblog.rs

VIDEO: MG Cyberster

Viewing all 102997 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>